Šobrīd: 0 preces

DVD


EUR 11.00

8 BRĪNUMLIETAS, KO LATVIEŠI JOPROJĀM DARA

BB iesaka, DVD, Latvija, , ,

Senie amati un prasmes ir nozīmīga tautas kultūras mantojuma sastāvdaļa. Šis DVD iepazīstina skatītāju ar astoņiem amata meistariem un viņu amata noslēpumiem.
Materiāls sakārtots divās daļās – pirmā iepazīstina ar amatu meistariem viņu ierastajā ikdienas vidē, savukārt otrā parādīts, kā katram pašam apgūt konkrēto prasmi vai amatu.

RUCAVAS CIMDI
Rucava ir cimdu rakstu dažādības ziņā bagātākais Latvijas novads, kurā joprojām dažā labā  mājā tiek saudzīgi glabāti pārsimt gadu veci adījumi. Seno prasmi un košo, sarežģīto rakstu mākslu Rucavā šodien kopj Mirdza Ārenta un citas adītājas.
PUZURI
Tuvojoties Ziemassvētkiem, jelgavniece Ausma Spalviņa izpušķo savu māju ar puzuriem. Puzuri ne vien priecē acis, bet arī atgādina par cilvēka saistību ar Visumu. Kādreiz cilvēki ticēja, ka tiem piemīt maģiska iedarbība.
NĒĢU ZVEJA
Aleksandrs Rozenšteins ir viens no nedaudzajiem zvejniekiem pasaulē, kurš zvejo ar murdu taci – tradicionālu nēģu zvejas paņēmienu ar daudzu gadu simtu vēsturi. Šodien murdu tači atrodami vairs tikai uz Salacas upes.
PIEBALGAS LIELIE LAKATI
Līdz pat 20. gadsimta vidum Piebalga bija pazīstama kā audēju novads, kur daudzās mājās aušanas tradīcija tika pārmantota no paaudzes paaudzē. Audēja Dagnija Kupča piebaldzēnu amata prasmi un krāsu izjūtu liek lietā, aužot Piebalgas lielos lakatus.
PETERNES
Peternes – no linu auklām pītas vīzes – Latgalē valkāja vēl pavisam nesen. Ludzānietis Salimons Ķipluks savas pirmās peternes nopina četrpadsmit gadu vecumā – lai būtu ko kājās vilkt, ziemā uz skolu ejot. Šodien viņš ir vienīgais peterņu meistars Latvijā.
MAIZES CEPŠANA
Katru sestdienu susājietes Annas Strupkas māja smaržo pēc svaigi ceptas maizes. Anna pieder tai paaudzei, kas vēl dzīvās tradīcijas ceļā no vecākiem un vecvecākiem ir mantojusi daudzas tradicionālās prasmes.
SENIE MŪZIKAS INSTRUMENTI
Mūzikas skolotājs Gunārs Igaunis no Gaigalavas ir mūziķis-multiinstrumentālists. Taču viņš prot ne tikai spēlēt, bet arī izgatavot cimbalas, cītaras, kokles, ksilofonus, stabules, vijoles, koka zvanus, trejdekšņus, bungas un daudzus citus mūzikas instrumentu.
VIENKOČI
Par vienkočiem sauc priekšmetus, kas darināti no viena koka. Vienkocis var būt gan koka karote, gan laiva, gan maizes abra. Koktēlnieks Rihards Vidzickis vienkočus sācis darināt samērā nesen, taču Līgatnē jau ir izveidojis veselu vienkoču parku.

Režisors: Uģis Olte
Producents: Uldis Cekulis
Scenārists: Valdis Ābols
Operators: Juris Zemītis
Montāžas režisors: Uģis Olte
Skaņu režisors: Egons Kronbergs

Garums: 107 min.
Formāts: 16:9 PAL
Audio: Dolby Digital 2.0
Subtitri: Angļu
Reģions: visi

adijumipuzuri viensaudejamaizebungasvienkocis

8 lietas ko latvieši joprojām dara (Auklu vīzes) from Vides filmu studija on Vimeo.


logo lielaks

krekli

saule brauca debesis

vaks cilvekberns

ljnk bannerim

Ezera sonāte

bagata kundze banneris vel

mammu es tevi milu bannerim divi

zvejnieka dels

bannerim vel vel

banner vel

bb_www_banner_220x120_1

kinomuzejs
bb_www_banner_220x55

NKC_logo_ uz melna