ROLANDA KALNIŅA AIZLIEGTĀS FILMAS
DVD, Latvija, drāmas, IZPĀRDOTS, spēlfilmasIZPĀRDOTS!
“Eleganti noformētajā diskā Rolanda Kalniņa aizliegtās filmas iekļautas leģendārās filmas Akmens un šķembas (1966, pazīstama arī ar nosaukumiem Es visu atceros, Ričard! un Dzimtene, piedod), Četri balti krekli (1967, arī ar nosaukumu Elpojiet dziļi!) un Piejūras klimats (1972-1992), diska “bonusos” atrodamas intervijas ar režisoru un viņa kolēģiem, kā arī informatīva grāmatiņa par R.Kalniņu un viņa laiku. Šis DVD ir teicams Kinomuzeja paraugs, kā veidot latviešu kinematogrāfa Zelta fonda “māksliniecisko arhīvu”.” N.Naumanis, Diena Akmens un šķembas (1966) Divdesmit gadus pēc Otrā Pasaules kara satiekas bijušie draugi Ričards, Jānis un Antra, kuru likteņus neatgriezeniski un traģiski ietekmējis karš, izvēles nepieciešamība, kurā pusē nostāties, un arī nodevība. Tagadnei mijoties ar atmiņu epizodēm, atklājas viņu ceļš, pieredzes un pārliecības konfrontācija.
Četri balti krekli (1967) Filma- fenomens, kura, lai arī cenzūras aizliegta, „nolikta plauktā” uz divdesmit gadiem, dzīvoja mutvārdu leģendās un Imanta Kalniņa filmai komponētajās dziesmās. Pusmūža kultūras darbiniecei Anitai Sondorei piedauzīgi šķiet jaunā dzejnieka Cēzara Kalniņa dziesmu teksti, kurus izpilda jauniešu ansamblis. Viņa uzraksta sūdzību avīzei, iekustinot neapturamu cenzūras sistēmu. Šī filma ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā.
Piejūras klimats (1974) Visskarbāk cenzūras sapostītā Rolanda Kalniņa filma, darbs pie tās tika pārtraukts, lielākā daļa materiāla – iznīcināta. Ēriks, Harijs un Guntis strādā gāzes kantorī. Pludmalē Ēriks, uzdodoties par galveno inženieri, iepazīstas ar skaistuli Dainu. Vēlāk izrādās, ka meitene ir gāzes kantora jaunā inženiere. Ēriks un Daina satiekas amatierteātra izrādē, atveidojot Kleopatras un Antonija lomu.
AIZLIEGŠANAS HRONIKAS: Akmens un šķembas (1966) Vienīgā Padomju Latvijā tapusī filma, kurā padomju okupācijas laikā uzdrošinājās runāt par latviešu leģionāriem – karavīriem, kas, ticot, ka cīnās par brīvu Latviju, karoja vācu armijas pusē. Šī iemesla dēļ filmas veidotājiem jau no darbu sākuma nācās izjust LPSR vadošo darbinieku pretdarbību. 1966. gada pavasarī, kad Akmens un šķembas gandrīz jau bija pabeigta, radošajai komandai tika aizliegts turpināt darbu. Latvijas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas Pirmais sekretārs Augusts Voss aizliedza filmu izrādīt Latvijā, izņemot dažus seansus Rīgas nomalēs.Tomēr Krievijas kinoteātros filma tika demonstrēta, jo Es visu atceros, Ričard! (tāds bija filmas mainītais nosaukums) pieņēma Maskavā, PSRS Valsts Kinematogrāfijas komitejā. Pēc ilgu gadu noklusēšanas filmu ar nosaukumu Es visu atceros, Ričard! Latvijā atsāka demonstrēt tikai 1986. gadā.
Četri balti krekli (1967) Pēc filmas – jūtīgas, emocionālas 60.gadu jaunatnes radošā gara fiksācijas – pabeigšanas, to atzinīgi novērtēja Rīgas kinostudijā. Taču sarežģījumi radās, filmu iesniedzot PSRS Valsts Kinematogrāfijas komitejā. R.Kalniņa radītais mākslas cenzēšanas sistēmas uzšķērdums, izrādījās pārāk trāpīgs, tātad – nepiedodams. Filmu aizliedza publiskai izrādīšanai, „nolika uz plaukta”. Pirmo reizi to izrādīja skatītājiem 1986. gadā, kad Imanta Kalniņa filmai komponētās dziesmas jau sen bija ieguvušas kulta statusu.
Piejūras klimats (1974) Darbs pie šīs 1974. gada vasarā iesāktās filmas nekad netika pabeigts. Pēc pirmā filmas materiāla atrādīšanas Maskavā, PSRS Valsts Kinematogrāfijas komitejā, tika pavēlēts mainīt tās stilistiku. Režisora izvēlēta spilgtais, nosacītais un nepārprotami ironiskais stils pēc padomju funkcionāru domām nederēja stāstam par gāzes kantora brigādi. 1974. gada otrajā pusgadā turpinās darbs pie iespējamām izmaiņām, lauzta deguna dēļ tiek nomainīts arī galvenās lomas atveidotājs Ivars Kalniņš, taču gada pēdējās dienās tiek izdota pavēle par Piejūras klimata uzņemšanas pārtraukšanu un izdevumu norakstīšanu zaudējumos. No uzņemtā materiāla saglabājušās apmēram 20 minūtes – gan melnais materiāls, gan kino proves, kas 1992. gadā tika apvienotas īsfilmā, pierādot, ka Piejūras klimats varēja kļūt par vienu no oriģinālākajiem Latvijas kino darbiem.